ltzh-CNenfrdeplrues

apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Kaip pasirinkti užuolaidas savo jaukiems namams

Kaip pasirinkti užuolaidas savo jaukiems namams Kaip pasirinkti užuolaidas savo jaukiems namams

Kaune įsikūrusio užuolaidų salono „Celestina“ dizainerės, dirbančios su užuolaidomis jau daugiau kaip 20 metų, pataria kaip išsirinkti užuolaidas, kurios labiausiai atskleis Jūsų interjero žavesį.

Užuolaidų ir baldų derinimas

„Turiu savotišką profesinę ligą - bet kur keliaudama atkreipiu dėmesį į langų užuolaidas. Beje, kiekvienoje šalyje jos šiek tiek skiriasi. Daugelyje Vakarų Europos šalių žmonės rinkdamiesi rūbus langams nepamiršta, kad jie matomi ne tik viduje, bet ir lauke. Į šį aspektą kreipiamas nemažas dėmesys. Lietuvoje apie tai dar dažnai pamirštama, nors visos kitos užuolaidų mados, audiniai, kabinimo būdai labai greitai mus pasiekia ir prigyja“, - sako užuolaidų salono „Celestina“ dizainerė ir vadovė Ingrida Skučienė. Užuolaidų salono klientams išsirinkti užuolaidas dažniausiai padeda interjero dizaineriai, tačiau jų darbo principus, vadovaujantis toliau aprašytais etapais nesunku prisitaikyti ir įrengiantiems namus savarankiškai.

Kaip pasirinkti užuolaidas

Užuolaidas suplanuokite iki apdailos

Apie užuolaidas patariama pagalvoti pačioje pirminėje interjero projektavimo stadijoje, kuris savo ruožtu turėtų vykti dar prieš būsto vidaus apdailą. Nes, jeigu reikės, pavyzdžiui, paslėpti užuolaidų tvirtinimo bėgelį lubose, tą įmanoma padaryti tik iki apdailos. Verta prisiminti, kad užuolaidų tvirtinimo vietoje sienoje neturi būti laidų. Sumontavus įtempiamas lubas, ant jų kabinti užuolaidų negalima, tad jei užuolaidos reikalingos, jų tvirtinimas turi būti numatytas nišose už įtempiamų lubų.

Nuo užuolaidų ryšio su lubomis labai daug priklauso viso interjero vaizdas. Projektavimo etape išryškinama ir užuolaidų funkcija - ar jos bus dekoratyvinės, ar nuo saulės, ar dengs nuo pašalinių žvilgsnių, galų gale paaiškėja, ar iš viso jų reikės.

Tad jau pačioje interjero projektavimo pradžioje užuolaidų dizainerė pataria kreiptis į profesionalus ar bent jau salone susipažinti su galimais užuolaidų tvirtinimo būdais.

„Užuolaidos tik atrodo kabantis audinio gabalas. Iš tiesų yra daug detalių, į kurias įmanoma atsižvelgti tik turint patirties ir žinių. Mūsų ilgametė praktika ir įgudusi akis žino, kaip atrodys karnizas arba užuolaidų bėgelis patalpoje su žemomis ir aukštomis lubomis. Visada patariame, ką ir kaip rinktis, o dar geriau, jei nuvykstame į namus, nes ne visada užsakovai tiksliai išmatuoja langų dydį, nustato atstumą nuo palangės, radiatoriaus, ne visada tiksliai nuspėja, kiek ir kur reikia audinio atsargai. Kartais užtenka langų nuotraukų, bet tokiu atveju nematome visumos“, - komentuoja „Celestina“ salono dizainerė.

Bet kuriuo atveju, kontaktas su užuolaidų dizaineriais pradiniame interjero kūrimo etape jau būtinas.

Kaip pasirinkti užuolaidas

Užuolaidų forma arba tipas

Užuolaidų įvairovę sudaro keletas jų formų, pagrindinės yra klasikinės užuolaidos, austrijetės, romanetės, širmos. Planuojant interjerą, apsisprendžiama ir dėl užuolaidų formos. Tiesa, formą, jei nesikeičiama tvirtinimo vieta, galima koreguoti interjero įrengimo metu, tai nėra labai sudėtinga.

Užuolaidų formą iš esmės apsprendžia interjero pobūdis. Klasikiniame interjere be abejonės geriau tiks klasikinės užuolaidos, moderniame efektingiau atrodys romanetės ar širmos.

Klasikinės dieninės užuolaidos ir modernios romanetės, beje, derinamos su šviestuvo raštu.

Renkantis užuolaidų tipą reiktų nepamiršti lango vietos. Šiuolaikiniuose būstuose svetainės ir virtuvės erdvės būna sujungtos, atitinkamai derinami ir užuolaidų audiniai.

Tačiau, jei terasos langą dengia klasikinės užuolaidos, tai virtuvės zonoje, ypač jei langas priešais plautuvę, jos nėra labai patogios, todėl dažniausiai parenkamos to paties audinio romanetės arba austrijetės.

„Celestina“ dizainerė sako abejojanti kartais pasitaikančiu planavimu, kai plautuvės maišytuvas atsiduria priešais langą, o langą dėl kaimynų artumo reikia dengti. „Tokiu atveju tenka ieškoti atitinkamų audinių, kurie nejautrūs vandeniui, bet vienokią ar kitokią išeitį visada randame“, - teigia I. Skučienė. Ji mano, kad maišytuvą su plautuve reiktų numatyti greta lango.

Kaip pasirinkti užuolaidasUžuolaidų audinys

Užuolaidų audiniai skiriami į dvi dideles grupes - tai dieninės užuolaidos ir aklinos naktinės. Tiesa, yra pusiau permatomų, pusiau tankių ar pusiau skaidrių audinių, iš kurių pasiūtos užuolaidos gali būti ir dieninės, ir naktinės, bet tokiu atveju iki galo abiejų funkcijų neatliks. Užuolaidų audinio parinkimas dar priklauso ir nuo to, kurioje pusėje yra langai, ar reikia apsaugos nuo saulės.

Dieninių užuolaidų tankis priklauso nuo jūsų noro matyti aplinką ar nuo jos atsiriboti. Prieš keletą metų buvo madingi tiulio audiniai su įvairiais raštais, dabar tokia tendencija nyksta, ima vyrauti tankesnis vientisas gražiai krintantis tiulis. Dieninės užuolaidos iš esmės atlieka tik dekoratyvinę funkciją.

Naktinių užuolaidų audiniai gali būti natūralūs ir sintetiniai arba maišyti. Natūralių pluoštų atsparumą didina sintetiniai priedai. Maišyti audiniai lengviau valosi ir gražiau krenta. Natūralūs audiniai yra lepesni, linkę glamžytis, jiems reikalingas sausas valymas. Linas arba medvilnė puikiai saugo nuo saulės, bet blunka, ypač tamsesnių spalvų. Natūralus šilkas sukuria prabangą, tačiau netinka saulėkaitoje. Saulė šį audinį gadina.

Sintetiniai pluoštai yra gerokai atsparesni.Yra specialių, visiškai saulės spindulius blokuojančių audinių (blackout). Tai trisluoksniai audiniai, kurių vidurinis sluoksnis yra juodas. Jie atsparūs saulės poveikiui, neblunka, idealiai tinka pietų pusės langams. Žinomi gamintojai suteikia šiems audiniams garantiją dėl blukimo ir jie nebūtinai yra tik tamsių spalvų, kaip daugelis įsivaizduojame.

„Celestina“ salono dizainerė pastebi, jog tokie saulės šviesą ir šilumą blokuojantys audiniai ant langų naudojami vietoje brangių ir daug energijos naudojančių kondicionavimo sistemų.

Klasikinių naktinių užuolaidų audiniai paprastai būna sunkūs, krentantys giliomis klostėmis.

Jei saulėtoje pusėje norite ryškių spalvų užuolaidų iš neatsparių saulei audinių, tuomet  joms siuvamas pamušalas. Audinys su pamušalu tampa sunkesniu, gražiai krinta giliomis klostėmis.

Bet verta prisiminti, kad ryškūs, įmantrių raštų audiniai labiau tinka erdviose patalpose. Ryškus stambaus rašto audinys mažą patalpą gali padaryti dar mažesne.

Kaip pasirinkti užuolaidasUžuolaidų ir interjero dermė

Kaip patikrinti užuolaidų audinio tinkamumą interjere? „Celestina“ dizainerės juokauja, jog kartais jų darbas primena keliaujančio komivoježieriaus darbą - susikrovusios audinių pavyzdžius į lagaminą keliauja pas užsakovus į namus.

„Žinoma, pasitikrinti pavyzdžius vietoje gali ir besirenkantis užuolaidas žmogus, tik mūsų akys gal pastabesnės. Audinio tinkamumas priklauso nuo interjero, apšvietimo, sienų spalvos ir dar daugybės detalių, kurias net sunku išvardinti. Labai dažnai atrodo, kad namuose audinys net pakeičia spalvą - toks didelis yra aplinkos poveikis. Todėl mes visada linkusios pačios pasitikrinti, ar supratome užsakovą, ar tikrai išrinkome tai, ko reikia. Tuomet atsiranda užtikrintumas, nes išrinkti spalvą iš atminties - sudėtinga misija“, - apie darbo subtilumus pasakoja I. Skučienė.

Kaip ir su kuo derinti užuolaidų spalvas bei raštus, dizainerės nuomone, šablono nėra. Anot jos, čia jau prasideda kūrybos erdvė. Vieni derina su sienų, kiti - su grindų spalva, treti su baldais ar visa tekstile, dar kiti užuolaidas akcentuoja kaip išskirtinį interjero elementą.

Kaip pasirinkti užuolaidasUžuolaidų kabinimo būdas, valdymas, priežiūra

Yra keletas standartinių užuolaidų kabinimo būdų, kurie priklauso nuo interjero sprendinių, užuolaidų formos, audinio. Klasika yra karnizai, jų yra keletas tipų, taip pat prieš keletą dešimtmečių atsiradę bėgeliai bei įvairūs jų variantai.

„Užuolaidų kabinimo būdas, kaip minėjau, parenkamas interjero kūrimo etape. Mes galime supažindinti, kokie egzistuoja, papasakoti apie jų pranašumus ir trūkumus. O tai, kad iš lubų nusileidžiančios užuolaidos aukština patalpą, o virš lango pakabinti karnizai ją žemina, yra interjero abėcėlė, kurią, manau, žino visi“, - pasakoja „Celestina“ vadovė. Galutinį sprendimą visada padiktuoja situacija, kurią geriausia pamatyti vietoje ar bent nuotraukoje.

Kaip pasirinkti užuolaidasDideliems langams - vitrinoms „Celestina“ salone jums pasiūlys specialius karnizus, kurie leidžia užuolaidai praslinkti pro laikiklį, būtiną platiems langams, antraip karnizai išlinks. Jei leidžia techninės galimybės, laikikliai gali būti kabinami prie lubų.

Užuolaidų judėjimą galima valdyti rankinių būdu, su įvairiomis juostelėmis, virvelėmis, galimas nuotolinis jų valdymas, tik jį jau reikia suprojektuoti ir sumontuoti prieš apdailą.

Dažniausiai nuotolinis valdymo būdas pritaikomas scenos uždangoms mokyklų salėse, kurioms tinkamų nedegių audinių „Celestina“ salone irgi galima rasti. Kaip ir audinių tinkamų kavinių, restoranų langams - „Celestina“ biografijoje yra daugybė aprengtų kavinių, restoranų, barų langų.

Visi užuolaidų audiniai skalbiami skalbyklėje, iki 30 laipsnių vandenyje, lengvu režimu, iki 800 apsukų per minutę. Nors daug kas sako, jog užuolaidas galima kabinti nelygintas, nes jos išsilygina kabodamos, vis dėlto rekomenduojama šiek tiek palyginti. Pamatysite, jog išgausite visai kitą vaizdą, nes audiniai mėgsta formavimą.

Kaip pasirinkti užuolaidas

Straipsnis parengtas pagal: asa.lt; Kaip išsirinkti užuolaidas
 

RENVERSA, UAB užuolaidų salonas CELESTINA

Daugiau informacijos:

www.celestinatekstil.lt

RENVERSA, UAB užuolaidų salonas CELESTINA infopuslapis

Pasidalink: