apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Šviesos sprendimai namo projektavimo metu

Šviesos sprendimai namo projektavimo metu Šviesos sprendimai namo projektavimo metu

Norint savarankiškai suprojektuoti nuosavų namų apšvietimą, pakanka pagrindinių žinių apie pagrindinius projektavimo principus ir keleto gerų patarimų. Geras planas, tinkamas namo funkcinis suskirstymas bei galimybė pasirinkti apšvietimo elementus pagal šviesos poreikį yra raktas į tobulą apšvietimą. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines taisykles ir įprastą dizainerių naudojamą praktiką, kuri padės efektyviai apšviesti konkrečius kambarius kiekvienuose namuose.

Pagrindinis principas, kuriant bet kokio interjero apšvietimą yra tinkamos šviesos, jos tipo, intensyvumo bei spalvos parinkimas, atsižvelgiant į konkrečią vietą, namų ūkio gyventojų poreikius ir aplinkos sąlygas. Prieš pradedant projektuoti namo apšvietimą verta pagalvoti ir suplanuoti, kur bus darbo vieta, o kur bus poilsio zona, kurioje vietoje stovės lova, o kurioje vaiko rašomasis stalas. Viskas svarbu, nes kiekvienai vietai reikia skirtingos šviesos tipo. Virtuvės zonoje yra reikalinga natūralaus tipo šviesa, o poilsio zonoje – šilto atspalvio neryškus bei jaukus apšvietimas, kuris padės atsipalaiduoti po dienos darbų. Tinkamai įvertinus poreikius bus užtikrintas optimalus namo apšvietimas, o taip pat ir patogios sąlygos gyvenimui.

Namo projektavimo metu sunku konkrečiai įvardinti šviesos poreikį tam tikroje vietoje, tačiau tai pats geriausias laikas pradėti apie tai galvoti bei išvengti vėlesnių nusivylimų, jog nėra elektros lizdo reikiamoje vietoje.

Namų apšvietimo tipai:

Kiekviename interjere turėtų būti keli skirtingi šviesos šaltiniai. Apšvietimą galima suskirstyti į tris tipus:

  • Bendras apšvietimas, kuris turėtų tolygiai apšviesti visą interjerą. Tai leidžia visiškai apšviesti kambarį, tačiau to nepakanka kaip vienintelio šviesos šaltinio, ypač virtuvėje ar biure, kur yra būtina įterpti taškinę šviesą, kuri sutelkia šviesą, o ne ją išsklaido. Dirbant prie stalo, skaitant knygą lovoje, ar virtuvėje pjaustant daržoves reikalinga yra intensyvi šviesa, nukreipta žemyn. Bendras apšvietimas negali būti toks intensyvus bei ryškus, kaip taškinis, funkcionalus apšvietimas, nes jis neleistų pailsėti ir vargintų namų gyventojus. Bendrą apšvietimą dažniausiai sukuria vienas didelis šviestuvas arba keli, įmontuoti lubose, pavyzdžiui, halogeninės lempos.
  • Taškinis apšvietimas, pritaikytas konkrečių namo vietų funkcijoms. Tai yra labai praktiški ir naudingi šviesos šaltiniai, nes jie leidžia patogiai ir lengvai atlikti daugybę veiklų bei darbų. Toks apšvietimas labai pravers virtuvėje virš stalviršio, ant darbo stalo, virš lovos miegamajame, jei mėgstama skaityti knygas arba užsiimti rankdarbiais prieš miegą, taip pat jie jis puikiai pasitarnaus ir pakabintas vonioje, virš veidrodžio.
  • Dekoratyvinis apšvietimas, kuris iš esmės padeda pabrėžti interjero dekoro ypatumus. Tai yra įvairių tipų šviesos diodų juostos ir segmentų apšvietimas, dažniausiai montuojamas ant kambario sienų bei palubėje.

Pagrindiniai šviestuvų tipai:

  • Lubiniai žibintai. Tai daugiausia įvairių tipų armatūra, pritvirtinta prie lubų. Šio tipo lempos gali būti montuojamos pritvirtinus prie pat lubų arba lempos gaubtu, pakabintu ant grandinės arba plieninės rankos. Šio tipo žibintai yra skirti tolygiai apšviesti visą kambarį. Tinkamo šviestuvo dydžio pasirinkimą nulemti turėtų kambario plotas, jo aukštis, kitų šviesos šaltinių skaičius, namų gyventojų pageidavimai.
  • Stalinės lempos. Stalinė lempa, pastatyta ant kokio nors stalviršio, atsižvelgiant į gaubto ir lemputės tipą, gali suteikti subtilią išsklaidytą šviesą arba ryškią, taškinę šviesą. Stalinės lempos paprastai yra mažo dydžio, funkcionalios ir praktiškos.
  • Toršerai. Paprastai tai yra aukštos, stovinčios lempos, kurias galima perkelti į bet kurią namo vietą. Toršerai erdvei gali suteikti jaukumo, nes jie skleidžią subtilią, jaukią, išsklaidytą šviesą. Toršerai gali būti įvairių formų, spalvų ir dydžio. Tai ne tik šviestuvas, tai kartu ir interjero jaukumą kurianti detalė.
  • Sieninės lempos. Jos skirtos pabrėžti pakabintą dekoraciją ar konkrečią kambario vietą.
Pasidalink: