apstatyba.lt – Architektūra – Projektavimas – Statyba. Besidomintiems statybų rinkos naujienomis!

Mažieji namai gyvenimo pradžiai – specialiai Lietuvai pritaikytų namų projektai

Mažieji namai gyvenimo pradžiai – specialiai Lietuvai pritaikytų namų projektai Mažieji namai gyvenimo pradžiai – specialiai Lietuvai pritaikytų namų projektai

RYTERNA MODUL, UAB

www.rmodul.lt

Apie 1500 architektų komandų iš 88 pasaulio šalių priėmė lietuvių iššūkį ir sukūrė specialiai Lietuvai pritaikytus originalius mažųjų namų (angl. Tiny house) projektus.

Mažieji namai gyvenimo pradžiai – specialiai Lietuvai pritaikytų namų projektai

Šie būstai yra pritaikyti statyti iš modulinių konstrukcijų. Jame įsikurtų apie nuosavą būstą svajojančios jaunos šeimos ar savarankišką gyvenimą pradedantys studentai. Taip pat šis būstas – puiki galimybė žmonėms, svajojantiems gyventi nestandartinėje vietoje, pvz., ant šlaito, miške su vaizdu virš upelio, ežero, pievos. „Matome, kad yra didėjantis mažųjų namų judėjimo konceptas, paskolos būstui įsigyti tampa norma, todėl norime pasiūlyti alternatyvą ar bent jau mažesnę finansinę naštą – suteikti vartotojui alternatyvų tradiciniam būstui. Be to, konkursas yra puiki galimybė užgimti įdomiems, išskirtiniams projektams, o taip pat paskata jėgas išbandyti jauniems architektams“, – apie tradiciškai organizuojamą konkursą sakė lietuvių bendrovės „Ryterna modul“ vadovas Andrius Orlovas.

Mažieji namai gyvenimo pradžiai – specialiai Lietuvai pritaikytų namų projektai

Galima gyventi be komunikacinių tinklų

Konkurso dalyviams buvo keliami uždaviniai sukurti 25 m2 ploto būstą iš modulinių konstrukcijų, kuris būtų pritaikytas gyventi dviems žmonėms dvi savaites neprisijungus prie jokių komunikacinių tinklų, išskyrus elektros. Taip pat sąlygose numatyta, kad jame būtų virtuvė, sanitarinė, miegamoji ir gyvenamoji zonos, būste būtų galima gyventi ištisus metus. Nedidelis namas suprojektuotas taip, kad jį būtų galima pagaminti iš medinių sienų su izoliacinėmis medžiagomis ir medine apkrova, modulio apatinė dalis – metalinė konstrukcija.

Architektų komisija pirmąją vietą konkurse skyrė projektui iš Irano, pavadinimu „Bangos namas“ (angl. Wave House), autorius Abdolrahman Kadkhodasalehi. Antrąją vietą laimėjo Stas Kaptur ir Julia Kaptur su projektu „Tarii House“ iš Rusijos, o trečioji vieta iškeliavo į Indoneziją William Samin už projektą „TM 0301“.

Būstas pakabintas virš upelio ar šlaito

Pasak projektus vertinusios architektų komisijos, pirmosios vietos laimėtojų projektas pastebimas iš tolo vos tik pamačius. Toliau kyla jausmas, kad būtinai turi prieiti ir iš arti pamatyti. Specialistai pastebi, kad viskas čia apgalvota - šis būstas išsiskiria savo tūrine idėja, kuri pasižymi originalia architektūrinės formos, funkcijos ir inžinerinių sistemų sinteze.

„Lenkta namelio forma sukuria ne tik išskirtinį namelio siluetą, bet ir padeda surinkti lietaus vandenį, kuris toliau gali būti panaudojamas buityje. Pakėlus svetainės ir miegamojo grindis nuo žemės, gaunami geresni vaizdai į gamtą, sukuriamas vidaus erdvių privatumas. Pakelti namelio galai užtikrina minimalų tūrio kontaktą su aplinka, o konsolinės dalys leidžia namelį pritaikyti skirtingame kontekste, pvz.: namelio galus galima pakabinti virš upelio, ežero, pievos arba virš šlaito, kiekvienu atveju išgaunant skirtingą ir unikalią vidaus erdvę. Per įgilintą įėjimo holą sukuriamas netiesioginis svetainės ir miegamojo erdvių tęstinumas, neprarandant atskirų zonų privatumo“, – vardijo privalumus konkurso darbus vertinęs architektas Donatas Cesiulis.

Nesudėtinga realizuoti ir daug estetinių variacijų

Antrosios vietos laimėtojai, kaip pastebi architektas Kęstutis Vaikšnoras, suprojektavo funkciškai saugų, aiškų būsto projektą. Tačiau ne viskas taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Įdomu tai, kad nors vietos name nedaug, bet būstas nėra uždaras. Interjeras sukuria atvirumo, erdvumo įspūdį. Projektas turi daug estetinių variacijų.

Kolegai pritarė ir architektas D.Cesiulis, pastebėdamas, kad šis projektas pasižymi labai aiškiu ir stipriu namelio interjero ir eksterjero estetiniu sprendiniu.

„Tūrio ir interjero struktūros lakoniškumas pabrėžia namelio tektoniškumą. Vitrina per visą fasadą sukuria vizualinį ryšį su gamta, ir tuo pačiu kuria išskirtinę vidaus erdvę. Nepaisant to, kad atskiros zonos sudalintos pertvaromis, namelis išlieka erdvus, jaučiamas vidaus erdvės tęstinumas. Namelio projektas išspręstas racionaliai, be to, taikomi standartiniai sprendimai, taigi jį būtų nesudėtinga realizuoti išlaikant jo estetinę stilistiką“, – pastebėjo architektas D.Cesiulis.

Vienu pjūvių namas tampa dviaukštis

Trečiosios vietos laimėtojų darbas, kaip teigė Kęstutis Vaikšnoras, lengvai gali būti vadinamas skulptūriniu. Ir tai padaroma vienu pjūviu, dėl to atsiranda galimybė transformuoti būstą.

„Šį veiksmą atlikti nėra paprasta, prireiks krano. Tačiau jeigu nuspręsite, kad norite miegamojo antrajame aukšte, o gal vaizdo į slėnį, tai galėsite jį ir turėti. Trečios vietos laimėtojai būsto projektą kuria iš dviejų skersai perpjautų elementų: viename gale svetaine, kitame miegamasis, o per vidurį sanitarinis mazgas. Tačiau yra vienas išskirtinumas – jis yra per vidurį perpjautas. Dėl to jūsų būstą galima statyti keliais būdais: vieną ant kito arba vieną prie kito. Taip yra kaip žaidimas“, – sakė architektas I.Uogintas.

Architektas D.Cesiulis atkreipė dėmesį, kad namelį galima pritaikyti skirtingame gamtiniame kontekste. Namelio forma atraktyvi, juodos spalvos tūrio siluetas dera gamtinėje aplinkoje. Atveriamos į lauką plokštumos dar labiau praplatina namelio transformavimo galimybių spektrą.

Mažieji namai gyvenimo pradžiai – specialiai Lietuvai pritaikytų namų projektai

Straipsnis parengtas pagal: delfi.lt; „Architektai iš viso pasaulio sukūrė specialiai Lietuvai pritaikytus mažus namus gyvenimo pradžiai“. Nuotr. - organizatorių.

Pasidalink: